Bu sayfa : 980532 kez ziyaret edilmiştir.
04 Temmuz 2012

Şehit Yakınları ve Gaziler İçin Düzenleme
Kilis Milletvekili Ahmet Salih DAL, terör mağdurlarının da maaşa bağlanacağı önemli bir yasal düzenlemenin Meclis'ten geçtiğini belirtti.


Dün Meclis'ten geçen şehit yakınları, gaziler ve terör mağdurlarına ilişkin düzenleme konusunda Milletvekilimiz Ahmet Salih Dal, hazırlanan düzenlemenin, sivil toplum kuruluşları ve ilgili bakanlıklarla yapılan görüşmelerin ardından tüm ilgililerin de katılımıyla temel bir yasa hazırlandığını belirtti.


Yapılan düzenleme öncesinde de şehit yakınları ve gazilerin bir istihdam hakkı olduğunu belirten Sayın DAL, bu hakkın genellikle kardeşler tarafından kullanıldığını, bu nedenle de şehitlerin çocuğunun, eşinin bu haktan mahrum kalabildiğine dikkat çekti. Sayın DAL, “Çıkarılan paketle ikinci iş hakkını verildi. Eğer eş, çocuk yoksa, annenin, babanın da bu haktan yararlanabileceği çok geniş bir düzenleme yapıldı.'' diye konuştu.


Özellikle büyükşehirlerde terör mağduru olan ve zarar gören vatandaşların olduğunu da anlatan Sayın DAL, düzenlemeyle bu konudaki mağduriyetin giderilmesine yönelik önemli çalışmaların yapıldığını belirterek, ''Bu kişilerin de maaşa bağlanacağı önemli bir çalışma yapıldı.'' diye konuştu.


Sayın DAL, şehit er ve erbaşların ailelerinden istenilen muhtaçlık belgesini alamayan bazı şehit ailelerinin bir takım sıkıntılar yaşadığını belirterek, bunların hepsi kaldırıldığını ve mali olarak ciddi düzenlemeler yapıldığını belirtti. Sayın DAL, Bu konuyla ilgili olarak bir alt limit belirlendiğini ve net asgari ücretin altında olmayacak şekilde düzenleme yapıldığını da sözlerine ekledi.
         

Yapılan düzenlemeyle gazilerin yaşadığı bazı sorunların da ortadan kaldırıldığını ifade eden Sayın DAL, ''Kendisine bakamayacak şekilde sağlık sorunları yaşayan gazilerimize de evde bakım ücreti dediğimiz iki asgari ücret bağlanacak.” dedi. 
         

Şehit ve Gazilerimizin ulaştırmayla ilgili yaşadıkları sorunları, toplu konutla ilgili sorunları olduğuna da dikkat çeken Sayın DAL, bunların hepsinin yeni düzenleme kapsamında düzenlendiğini ve düzeltildiğini belirtti.


Bu haber : 2896 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 951741 kez ziyaret edilmiştir.