Bu sayfa : 980822 kez ziyaret edilmiştir.
20 Haziran 2014
 

20 Haziran 2001, Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Mülteciler Günü olarak kabul edilmiş ve zulüm ve şiddet tehdidi altında evlerini terk etmeye zorlanan insanların cesaretini, gücünü ve kararlılığını onurlandırmaya adanmıştır.

Dünyada her yıl daha çok insan, yaşadığı toprakları terk etmek zorunda kalıyor yada bırakılıyor. Bu insanlarla ilgili tek bir gerçek var: hiçbiri mülteci olmayı kendisi seçmiyor. 

İnsanların göç etmelerinde temel iki sebep bulunuyor: Savaşlar ve uygulanan zulüm. Son yıllarda mülteci konumuna düşenlerin yarısından fazlasını Afganistan, Somali, Suriye, Irak, Sudan gibi ülkeler oluşturmakta. Ayrıca bu durum, dünyada mülteci durumuna düşenler arasında müslümanların çoğunlukta olduğunu da gösteriyor.

Hükümet’imizin son yıllarda ülkemize sığınan Suriyeli mültecilere sınırları açık tutma politikasını yürütüyor. Bundan sonraki süreçte de gerek yasal yollardan gerekse sınır boyundan Türkiye’ye sığınacak Suriyelileri kabul etmeye ve koruma sağlamaya devam edecektir.

       TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan ve başkanlık görevini yürüttüğüm Türkiye’de Bulunan Mülteciler, Sığınmacılar ve Yasadışı Göçmenlerin Sorunlarının İncelenmesi amacıyla kurulan alt komisyonda da, mültecilerimize yönelik çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Ülkemize yasadışı yollarla giriş yapmaya çalışan insanların yakalanmasından, geri iade  edilmesi arasındaki süreçte hak ihlali yaşanıp yaşanmadığı konusu ayrıntılı şekilde incelenmektedir.

            Dünyada milyonlarca insan, yurttaşı olduğu ülkelerdeki savaşlar, doğal afetler ya da ırkı, dini, belli bir sosyal gruba mensup oluşu, siyasi düşünceleri nedeniyle baskı ve işkence görmemek için ülkesini terk ederek yabancı ülkelerde yasam savaşı veriyor. 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'nde tüm vatandaşlarımızı, Türkiye'de veya diğer ülkelerde yaşamın içinde sürüklenen bu insanlarla, dayanışma ve paylaşım içerisinde olmaya davet ediyorum.


Bu haber : 1573 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 952031 kez ziyaret edilmiştir.