Bu sayfa : 980302 kez ziyaret edilmiştir.
24 Temmuz 2014
 

BARAJ VE GÖLETLERDE SONA GELDİK

 

 

 

 

Kilis Milletvekili Ahmet Salih DAL Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın Kilis’e yaptığı Baraj ve Göletlerle ilgili bilgi vererek yapılan çalışmaları ayrıntı bir şekilde anlattı. Bu kapsamda baraj ve göletlerin son durumu ile ilgili aşağıdaki bilgileri verdi.

Musabeyli (Sabunsuyu) Barajı

Kilis’in 40 km kuzeybatısında Sabunsuyu Çayı üzerinde yer almaktadır. Barajın ön yeterlilik ihalesi 16.01.2014 tarihinde yapılmıştır. İtiraz ve şikayetler olmuş ve hepsi incelenmiş olup 19.08.2014 tarihinde mali teklifler alınacaktır. İhaleyi alan firma kesinlik kazandıktan sonra inşallah tüm halkımızla beraber temel atma sevinci ve gururunu hep beraber yaşarız.

Barajın sulama projesinin yer tespiti öncesi genel vaziyet planı ve ön rapor tasdik edilmiştir. Yer tespit çalışmaları devam etmektedir. Yapılan çalışmaları takip etmekteyiz. Yine barajımızın bitmesi durumunda 3395 ha alanın sulaması yapılacaktır.

İçmesuyu Tesisleri ve Depo İnşaatı

  • 10.000 ton'luk deponun inşaatı tamamlanarak Kilis Belediyesine devredilmiştir.
  • 10.000 ton'luk depo ile Arıtma Tesisi arasında bağlantı hattı yapılmış Yeniyapan kaynağından su verilmiştir.
  • Narlıca Branşman arası 400'lük 3.3 km boru döşenmiştir.
  • Konak - Seve yükleme deposu arası 630'luk 3.3 km boru döşenmiştir.

Yapılan bu işler 18.03.2014 tarihinde geçici kabulu yapılarak Kilis Belediyesine devredilmiştir.

Göletler

·         Kilis - Musabeyli Balıklı Göleti Sulaması : İnşaatı devam etmektedir. 7.800 dekar alan sulanacaktır. 6.470.000 TL proje maliyeti vardır.

·         Kilis Sapkanlı Göleti ve Sulaması : İnşaatı devam etmektedir. 2.090 dekar alan sulanacaktır. 6.100.000 TL proje maliyeti vardır

·         Kilis Merkez Narlıca Göleti ve Sulaması : Planlama aşaması bitmiş Projelendirmenin son aşamaları devam etmekte. Bitmesiyle birlikte 196 hektar alanın sulaması yapılacak.

·         Kilis Merkez Demirciler Göleti ve Sulaması : Planlama aşaması bitmiş Projelendirmenin son aşamaları devam etmekte. Bitmesiyle birlikte 78 hektar alanın sulaması yapılacak

·         Kilis Musabeyli Şenlikçe Göleti ve Sulaması : Ön inceleme aşamasında olup Velvel Deresi üzerine yapılacaktır. 196 hektar alanın sulaması yapılacaktır.

 

Yukarı Afrin Barajı

Kilis ilinin içme suyu sıkıntısını çözmek için yapılmaktadır. ÇED süresinde birçok problem çıkmıştır. Sıkıntılar aşılmış olup 2014 yılı Ağustos ayında yapım ihalesine çıkacaktır. Keşif bedeli: 80.000.000 TL, 2014 yılı ödeneği: 3.499.000 TL’dir.

Yukarı Afrin Barajı İçmesuyu İsale Hattı

Projeler onay aşamasındadır. 40 km uzunluğunda olup 800’lük (düktil boru) demir döküm dayanıklı içme suyu boruları kullanılacaktır. 10.000 ton depolama kapasitesi vardır. 2015 yılında inşaat yapım ihalesi planlanmıştır. Keşif bedeli: 30.000.000 TL, 2014 yılı ödeneği: 1.000 TL’dir.

 

Barajlar ve göletler ile ilgili açıklamayı yapan sayın DAL, “Yukarı Afrin barajımızın bugüne uzamasının sebebi barajın yapılacağı alan içerisinde bir maden ocağının bulunmasından kaynaklanmıştır. Maden ocağı alanı ile baraj havzasını birbirinden ayırmak için, o dönem Belediye Başkanı olan Sayın M. Abdi BULUT’la beraber defalarca DSİ Genel Müdürü ve Bölge Müdürü ile MTA Genel Müdürü ve ÇED Genel Müdürü ile defalarca görüşüp, 3 Genel Müdürlük uzmanlarıyla toplantılar yaparak Maden Ocağı sahibini de mağdur etmeden ikna ederek bugün barajımızın yapım ihalesi aşamasına gelmiş bulunuyoruz.

Kilis’imizin içme suyunu kökten çözecek olan bu barajımızın da temel atma törenine tüm halkımızla beraber iştirak eder ve bu mutluluğu hep beraber yaşarız. Bu barajımızın bu güne gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür eder, halkımız adına şükranlarımı sunarım.” dedi.

 


Bu haber : 2118 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 951511 kez ziyaret edilmiştir.