Bu sayfa : 980788 kez ziyaret edilmiştir.
23 Şubat 2015
 

Ak Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih DAL “Bu paket vatandaşın temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığı bir reform paketidir.” dedi.

 

Son zamanlarda, toplantı ve gösteri yürüyüşü adı altında bir çok şiddet olayının gerçekleştirildiğini dile getiren DAL, “Vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerinin tehdit edilmesi, can ve mal güvenliğinin tehlikeye atılması, devlete ve esnafa ait bina, araç ve mallara zarar verilmesi, yakılması, hatta bu eylemlerin kimi zaman yağma girişimlerine dönüşmesi özgürlük-güvenlik dengesini bozmadan yeni tedbirler alınmasını zorunlu hale getirmiştir.” dedi.

 

Milletvekili DAL, “Suç işlenmesinin önlenmesi, vatandaşlarımızın kendilerini güvende hissetmelerinin sağlanması, vatandaşın canına, malına kast eden, esnafın ticaret ve alış veriş hakkını elinden alan saldırıların engellenmesi için yapılacak olan düzenlemenin başlıcaları şöyledir.” diyerek yapılacak düzenlemeleri aşağıdaki gibi sıralamıştır.

 

  MOLOTOF SİLAH SAYILIYOR

 

Getirilen düzenlemeyle; halkın tek tek veya toplu halde bulunduğu alanlarda, molotof, el yapımı patlayıcı, demir bilye ve sapan kullanmak suretiyle insanların hayatını tehlikeye atanlar ve malını yakıp yıkanlara karşı, polise  “saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde”  zor ve silah kullanma yetkisi verilmektedir.

 

Son 6 yılda, molotofla yapılan 5.458 saldırı olayında; 3 polis ve 4 sivil vatandaş olmak üzere 7 insanımız şehit edilmiş, 406 polis, 1 asker ve 127 vatandaşımız yaralanmıştır.

 

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İrlanda gibi ülkelerde molotof kullanılması, üretilmesi ve satılması suç sayılmaktadır.

 

  BONZAİ EROİN SAYILIYOR

 

Bonzai gibi isimleri olan sentetik uyuşturucuları satanlar Kanundaki boşluktan yararlanıp daha az ceza alıyor. Bonzai eroinle aynı kapsama alınarak bu uyuşturucuyu satanlar ve kullananlar aynı derecede ağır ceza alacaklar.

 

 

 

YÜZÜNÜ BEZLE KAPATMAYA CEZA

 

Terör örgütünün propagandasına dönüştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kimliklerini gizlemek amacıyla yüzünü kapatanlara verilen cezalarda da artırıma gidilmektedir.

 

Burada suç oluşması için esas olan, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullanırken kimliğini gizlemek amacıyla yüzünü kapatmaktır. Yoksa, vatandaşın günlük yaşamında inancına veya ihtiyacına binaen yüzünü kapatması hali bir suç oluşturmayacaktır.

 

POLİSE ARAMA VE GÖZALTINA ALMA YETKİSİ

 

Polis gözaltına alma yetkisini, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu imal ve ticareti, fuhuş, hırsızlık gibi suçların işlenmesi halinde ve suçüstü haliyle sınırlı olarak kullanabilecektir.

 

Milletvekili DAL “ Bunlar sadece halkımızın daha özgür ve güvenli bir şekilde yaşamasını sağlayacak tedbirlerden başlıcalarıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” dedi.  


Bu haber : 1003 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 951997 kez ziyaret edilmiştir.