Bu sayfa : 980561 kez ziyaret edilmiştir.
08 Mart 2015
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Toplumların medeniyet düzeyinin en önemli belirleyicisi, kadın haklarına verilen değerdir. Kadının ihmal edildiği, ikinci plana atıldığı, yok sayıldığı bir toplumun varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi mümkün değildir.

Kadınlarımızın toplumun her alanda kendini gösterebilmelerinin yanı sıra, faaliyetlere ve yönetime ortak olmaları da gerekmektedir. Aile kurumunun temel taşı olan kadınlarımızın, hayatın bütün alanlarına etkin bir şekilde katılmalarını sağlayacak şartları hazırlamak hepimizin ortak sorumluluğudur.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgiyle muamele ediniz. Onlar hakkında Allahtan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah'ın emaneti olarak aldınız, onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helal edindiniz. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, onlarında sizin üzerinizde hakları vardır” buyurarak, yüce dinimizde de her zaman kadına verilen önemin ve kadınlarımızın haklarının çiğnenmemesi hususunun altını önemle çizmiştir.

Bu kadar hassasiyet gerektiren bir konuda iktidarımız da duyarsız kalmayarak kadınlarımızla ilgili birçok çalışmaya imza atmıştır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

AK Parti İktidarında “Ana-Kız Okuldayız Kampanyası” ile 500 bini aşkın okuma-yazma bilmeyen kadınımız okullu oldu, okuma yazma öğrendi.

“Haydi Kızlar Okula Kampanyası” ile eğitim imkânından yoksun bırakılan 350 bin çocuğumuzu okullu yaptık.

Evlerinde yaptıkları örgü, dantel, dokuma gibi ürünleri satarak gelir elde eden kadınlarımızı da 15 günlük prim ödeyerek 30 gün sigortalı olma imkânına kavuşturduk.

Kadınımızı her alanda daha güçlü hale getirmek için Anayasa değişikliği ile pozitif ayrımcılık ilkesini getirdik.

2009 Yerel Seçimleri’nde AK Parti’den 667 belediye meclisi, 56 il genel meclisi olmak üzere toplam 723 kadınımız, meclis üyesi sıfatıyla yerel karar alma mekanizmalarında yer aldı.

Çalışan kadınların vefatlarında hak sahibi eş, çocuk ve anne babasına ölüm aylığı bağlamaya başladık.

Çocuk sahibi olamayan evli çiftlere genel sağlık sigortası kapsamında ücretsiz olarak tüp bebek tedavisinden yararlanma hakkı getirdik.

Engelli çocuğu olan anneye 5 yıl erken emeklilik hakkı tanıdık.

Kadın girişimciliğinin teşvik edilmesi ve yoksulluğun önlenmesi için valiliklerce Mikro Kredi uygulamaları başlattık. 

Kadın-erkek eşitliğini güçlendirmek amacıyla; Anayasanın 10. maddesinde; ”Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür” hükmü 2010 yılında değiştirilerek ”Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz” hükmü eklenmiş ve pozitif ayrımcılık hukuksal güvenceye kavuşturulmuştur.

2009 yılı itibariyle Cumhuriyet tarihinde bir ilk gerçekleştirilmiş, TBMM bünyesinde Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurulmuştur.

Bunlar AK Parti iktidarında aziz milletimizin bizlere vermiş olduğu güvenle ve destekle yapmış olduğumuz, kadınlarımız ile ilgili çalışmalardan sadece bir kaçıdır.

 

Üzerimizde ödenemez hakları bulunan, karşılıksız fedakârlık ve sabırlarını hiçbir maddi değerle ölçemeyeceğimiz kadınlarımızın, her zaman yanlarında olduğumuzu belirtir, her şeyin en güzeline layık olan kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü'nü kutlarım.


Bu haber : 997 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 951770 kez ziyaret edilmiştir.