Bu sayfa : 980326 kez ziyaret edilmiştir.
04 Aralık 2013

2. Organik Zeytin Festivali
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker, Kilis’te bu yıl 2’incisi gerçekleştirilen Organik Zeytin Şenliği’ne katıldı. Burada Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen ve yapımı tamamlanan projelerin toplu açılış ve temel atma törenini gerçekleştirdi.

Kilis’in Kocabeyli köyünde yapılan şenliğe Bakan Sayın Mehmet Mehdi Eker’in yanı sıra Kilis Valisi Süleyman Tapsız, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Kilis Milletvekilleri Fuat Karakuş ile Ahmet Salih Dal, Kilis Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut, AK Parti Kilis İl Başkanı Reşit Polat, daire amirleri ve müdürleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Şenlikte Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi gösteri yaptı. Daha sonra ses sanatçısı Bedri Ayseli, Kilis yöresine ait şarkıların da bulunduğu bir konser verdi.

Akabinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker, Kilis Valisi Süleyman Tapsız, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Kilis Milletvekilleri Fuat Karakuş ve Ahmet Salih Dal, Kilis Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut konuşma yaptı.

Bakan Mehdi Eker, ’Kilisli Üreticiye 31 Milyon Destek Sağlandı’’

Bakan Sayın Mehmet Mehdi Eker, Kilis’in bereketli topraklarının tarihte bereketli hilal olarak bilindiğini belirterek,“Kilis’te 24 bin hektar üzerinde tarım yapılıyor. Kilis nüfusu kadar Suriyeliyi barındırıyor. Zulme uğramış bu insanlara kucağını açmış durumdadır. Bu misafirperverlik çok önemlidir. Kilis’in kalkınması için sektörel anlamda çalışma yapıyoruz. Tarım sektörü de bunlardan biridir. Kilis’te 100 bin hektar tarım alanı var. Ancak bunların yüzde 76’sı kullanılıyor. Bu alanın yüzde 20’si sulanıyor. Tek başına zirai üretim yetmiyor. Gıda, sanayi üretiminin yaygınlaştırılması gerekiyor. Buralarda üretilen ürünleri uzak ve yakın yerlere satılması önemlidir. Bugün Tarım Bakanlığı tarafından destek verdiğimiz tesislerin açılışını yapıyoruz. Bazılarının da temelini atıyoruz. Bakanlık olarak Kilis’te 39 tesise hibe desteği verdik. 33’ü bitti, diğerleri devam ediyor. Şu zamana kadar 31 milyon TL’lik üreticiye destek sağladık” dedi.

‘’323 Milyon Dolarlık Zeytin Ve Ürünleri İhracatımız Var’’

70 lira organik tarıma destek verdiklerini belirten Eker, “Bizden önce Türkiye’nin 99 milyon zeytin ağacı vardı, 2006 yılından beri yaptığımız çalışma sonucu 170 milyon zeytin ağacına yükselttik. Zeytin üretiminde dünyada 2 ile 3. sıralardayız. Zeytinyağını üretiyoruz. Tankerler ile İspanya ve İtalya’ya satıyoruz. Markalaşarak bu ürünlerimizi satmamız gerekiyor. 101 ülkeye zeytin satıyoruz. 278 milyon dolarlık ihracatımız var. Eskiden 47 milyon dolar idi, sofralık zeytin ile birlikte 323 milyon dolarlık ihracatımız var. Zeytinyağı tüketiminde çok gerilerdeyiz. Üretimde yaptığımız bu başarıyı tüketimde de yapmalıyız” diye konuştu.

Kilis Valisi Süleyman Tapsız, ’’ Bu yıl ilimizde ikincisi düzenlenen “Kilis Organik Zeytin Şenliğimize”  hoş geldiniz.’’ diyerek başladığı konuşmasında, Bakan Sayın Mehdi Eker’e hitaben,’’Zat-ı Âlilerinizin, yoğun programı içerisinde, bizlere vakit ayırmış olması, Bizleri, Kilisli çiftçilerimizi ve vatandaşlarımızı ziyadesiyle memnun etmiştir.’’ dedi.


Bu haber : 2076 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 951535 kez ziyaret edilmiştir.