Bu sayfa : 980507 kez ziyaret edilmiştir.
10 Aralık 2012

7 Aralık Kilis’in Kurtuluşu Kutlu Olsun
 

 

 Kilis'in direnişi, milli mücadele tarihimizin en parlak savunmalarından biri olmuştur. İçinde bulunduğu dönemin tüm olumsuz şartlarına rağmen aziz milletimiz, sahip olduğu bağımsızlık inancıyla, eşine az rastlanır bir kahramanlık örneği sergileyerek düşman işgalinden kurtarmış ve özgürlüğüne kavuşturmuştur.

 

                Şahin Bey, Aslan Bey, Sakıp Bey, İslam Bey, Arslan Bey, Kartal Bey gibi kahramanların direnişi Kilis'in kurtuluşunu sağlamıştır.

 

Kilis I.Dünya Savaşı sonunda İngiliz Birliklerinin 6 Aralık 1918 yılında Kilis'e girmesiyle işgal edilmiştir. İngilizler yerlerini 22 Ekim 1919 tarihinde Fransızlara bırakmışlardır.

 

Ordumuzun kurtuluş mücadelesine destek vererek, silaha sarılıp yurdu düşmandan kurtarma çalışmalarına katılan Kuvayi Milliyeciler'in bir grubu da Kilis ve yöresinde faaliyete geçmişti. Kilis caddelerinde turlar atan Fransız askerleri bu yörede de
tutunamayacaklarını kısa sürede anladılar. Bir umutla giriştikleri yıldırma politikaları kısa sürede iflas etti.

 

Kentin batısındaki zeytinlik ve bağlarda üstlenen Kuvayi Milliyeci'ler gece baskınları ile işgalcileri şaşkına çeviriyorlardı. Kuvayi Milliyeciler'in mücadelesi giderek artan hücum ve baskınları sonrasında Fransız'lar Kilis'e geldiklerinden çok farklı biçimde ve arkalarına bakmadan kenti terk ettiler.

 

Kilis'i düşman işgalinden kurtarmak için tarihe altın sayfalar açanlar, "Ölmek var, dönmek yok" parolasıyla yola çıktılar.

 

O zor günlerde güney cephesinden Kilis'e gelen Mustafa Kemal, Anadolu harekatını başlatırken, Kilis Hükümet Konağı'nın önünde toplananlara şöyle sesleniyordu: "İlk ayak Bastığım Türk toprağındaki bu uyanıklığa cidden hayran kaldım. Ve bir daha iman ettim ki bu millet asla ölmeyecektir. Var olun aziz Kilisliler."

 


Bu haber : 4517 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 951716 kez ziyaret edilmiştir.