Bu sayfa : 980894 kez ziyaret edilmiştir.
21 Nisan 2015

Ahmet Salih DAL, Adem Canözer’e konuştu
Gazete Kilis editörü Adem CANÖZER kardeşimizle yaptığımız söyleşi.

Adem Canözer: Kilis Milletvekili Sayın Salih Dal ile beraberiz. Sayın Dal, yeniden aday oldunuz tebrik ederiz. Öncelikle geriye dönersek görev yaptığınız 4 yıl boyunca neleri hayal ettiniz ve neleri yaptınız?

Ahmet Salih Dal: Öncelikle bize bu şansı verdiğiniz için teşekkür ederim.

Dört yıl önce milletvekili aday olduğumuzda Kilis’in her mahallesinde, her caddesinde her sokağında her ilçemizde ve her köyümüzde tabii ki bir hayalim vardı ve bu hayali insanlarla paylaşıyordum. En büyük hayalim, benim yaşım 45 ama, babamdan duyduğumuz dedelerimizden duyduğumuz 60 yıldan beri Kilis’e baraj yapılacak derler, ama bir baraj yok.

Bizim iki tane akarsuyumuz var biri Afrin suyu diğeri de Sabun suyu ikisi de Suriye tarafına akıyor ve Suriye yıllar öncesinde bu iki suyun üzerine baraj kurmuş.

Milletvekili olur olmaz Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Orman Ve Su İşleri Bakanımız ile defalarca görüştük ve hatta milletvekili olmadan önce de il başkanıyken Veysel Eroğlu bakanımız Kilis’e gelmişti, kendisine Kilis’e baraj ihtiyacı olduğunu söyledim kendisi de “inşallah ben baraj sözünü size veriyorum yapacağız” demişti. Milletvekili olduktan sonrada biz bunun takipçisi olduk ve şu anda da susuz, kurak olan Kilis’imiz iki tane baraj beş tanede gölete sahip olacak. Bir tane göletimiz bitti, bu yaz inşallah arazi sulamasında kullanılacak. Sabun suyu barajımızın 15-20 güne kadar temelini atacağız bittiğinde binlerce dönüm arazi sulayacak. Yine bu yıl içerisinde temelini atacağımız Afrin barajı da Kilis’in içme suyunu karşılayacak Şimdiki şehir içme suyunda Seve Barajını kullanıyoruz hem Seve Barajı hem Afrin Barajı, Kilis’in şehir içi şebekesi de bitti ve su ihtiyacı kesinlikle tarih olacak bundan sonra Kilis asla susuzluk yaşamayacak. Bu bizim için çok önemli bir olay çok büyük bir olay, yine Demirciler Göleti, Balıklıgöl Göleti, Zoppun dediğimiz Zoppun deresinde orada bir gölet… Bütün bu göletlerimizde şu anda proje aşamasında ön ihaleleri yapılacak inşallah 2016’da bunların temelini hep beraber atacağız, yani dört yıl sonra Kilis en az iki baraj beş tane de gölet sahibi olacak, su sıkıntı olmayacak.

Adem Canözer: Peki, bunun dışında neler yapıldı Kilis’e?

Ahmet Salih Dal: Diğer bir büyük yatırım var onu da söyleyeyim oda benim il Başkanlığı döneminde, Global AŞ diye bir İtalyan firma Kilis’te bir teknopark açma projesi vardı ama daha sonra iç karışıklıklar ve AK Parti’nin kapatılma davasından dolayı bu Global AŞ projesinden vazgeçti. Daha sonra milletvekili olduğumuzda Gaziantep’e dedik ki siz de arazi yok bizde de yatırımcı yok. Ve Kilis ,Polateli, Şahinbey tekstil organize sanayi bölgesi diye bizim Polateli’nin sınırlarına bağlı toplam 19.500 dönüm üzerinde etüd çalışması bitmiş bir yerimiz vardı Antep sanayicisi de bayıldı tabi buraya ve beraber Gaziantep ticaret odası Kilis Ticaret Odası ve Valiliklerimiz resmi temaslarda bulundular müracaatlarda bulundular. Ondan sonra, en son geldiğimiz şu aşamada ÇED raporları bitti. Etüd çalışmaları bitti ve inşallah bir kaç ay İçerisinde orada parselizasyon yapılacak. Sanayicilerimiz ve işadamlarımız, yatırım yapmak isteyenler orada fabrikaları kurabilecekler. Ve bu 19.500 dönüm üzerindeki tekstil organize Sanayi bölgesi bittiğinde 75.000 kişinin çalışması hedefleniyor. Ve biz şunu diyoruz “Bu Kilis’in ikinci 7 Aralık Kurtuluş Bayramı olacak”. Ve yine sadece bunda da kalmıyoruz şimdi oradaki yatırımcılarımız 270 km ile Mersin’e gidip, Mersin limanında üretmiş olduğu malını satıyor Avrupa’ya gönderiyor tabi bu da ciddi bir külfet getirecek, yatırımcıya. Buna paralel şu anda Amanosların altından yeni bir yol açıp 80 km ile Kilis’i İskenderun’a bağlayacağız, bu da yatırımcı için çok müthiş bir kar getirecek, vatandaşın da güzel olur. 80 kilometre yani 45 dakika mesafe olacak

Bunun yanında ne yaptık? Yine uzun yıllardan beri konuştuğumuz açık ve kapalı büyük bir cezaevi yapıyoruz. Çünkü birçok hemşehrimiz çok uzak ilerde cezaevlerinde yatıyorlar ve bunları biz kilise getiremiyoruz, niye getiremiyor çünkü Kilisin cezaevi küçük yer, sıkıntısı vardı. Şimdi bu cezaevinin temeli atıldı, bina yükselmeye başladı, inşallah 2015’in sonu veya 2016’nın başında 1500 kişi kapasiteli bu cezaevi bitecek. Bu hem de esnafımıza katkı sağlayacak çünkü yakınlarını ziyaret içim Kilis’e gelen vatandaşlar şehir içinde alış veriş yapacak, yemek yiyecek, sigara alacak yani şehrin esnafına katkıları olacak. Ayrıca cezaevinin içinde Atölyeler olacak bu da şehre ciddi bir kazanç sağlayacak

Yine bunlarla beraber Kilis’in en büyük sıkıntısı atıksu arıtma tesisimiz yoktu yani Kilis’te yeşillik alırken acaba bu yukarı bahçenin mi aşağı bahçenin mi diye bir korku vardı. Şimdi öyle bir korku kalmadı çünkü atıksu arıtma tesisi kurduk ve oradan çıkan su ile vatandaşlarımız bahçeleri suluyorlar

Yine eskiden kesmelik dediğimiz çöplerin atıldığı yer yazın duman kalkardı sinekler çoğalırdı ve Kilis’in üzerinden müthiş bir karabulut olurdu şimdi orası temizlendi katı atık tesisi yapıldı ve çok eski olan bu yer modern bir hale getirildi. Yine Kilis’in en büyük sıkıntılarından bir tanesi olan yer altı içme suyu şebekesi belki 40 belki 50 yıllık borulardı ve bunları geçen belediye başkanımız Abdi Bulut döneminde ihalesi yapıldı ve Scadalı sistemle Kilis’in bütün su şebekesi yenilendi. Bir kısmı da şimdi ki dönemde yapılıyor. Hepsi tamamlandığında Kilisliler musluktan damacana su kalitesinde su içebilecekler.

Ayrıca medeniyet dediğimizde akla gelen hizmetlerden biri de doğalgazdır. Kilis gibi küçük bir ilimize doğalgazı getirdik ve halkı soba yakmaktan kurtardık.

Bu arada bir konuyu atlamadan hatırlatmak isterim Kilis 7 Aralık Üniversitesi 2007 yılında kuruldu ve o dönemde kurulan bütün üniversitelerden daha büyük bir üniversite oldu bunun nedeni de başta Yaşar Aktürk olmak üzere Kilis Vakfı yöneticileri ve üyelerinin katkılarıydı. O nedenle kendilerine teşekkür ediyorum.

Adem Canözer: Peki adaylık konusuna gelelim. Ak Parti’de aday adayı bolluğu yaşandı. Siz bu kadar ismin içinden seçildiniz ayrıca geçtiğimiz dönemden aday yapılan milletvekili sayısı çok fazla değil bu durum sizin genel merkez tarafından başarılı bulunduğunuzu gösteriyor.

Ben size şunu sormak istiyorum, seçim bitti ve kazandınız yine Milletvekili oldunuz o zaman Kilis’e ne yapacaksınız. Projeleriniz neler?

Ahmet Salih Dal: En başta az önce bahsettiğim yatırımların takipçisi olacağız. Özellikle organize Sanayi bölgesine kaliteli, büyük iş adamlarımızı ve büyük firmalarımızı getirmeye çalışacağız. Öyle küçük küçük parçalar değil, direk büyük işler yapılmasını sağlamaya çalışacağız zaten artık bu yıl her şey rayına oturur.

Bundan sonra ben şimdi bu seçim çalışmalarında bütün Kilis halkına şunu söyleyeyim; Kilis’e bir tren hattı yani İstanbul’dan Ankara’dan Kayseri’den Gaziantep’e doğru gelen hızlı tren hattını bir şekilde de Kilis’e de uğramasını istiyorum ve bunun için var gücümle çalışacağım.

Ayrıca Suriye’de düzelirse Öncüpınar sınır kapımızı Ortadoğu’nun en işlek Sınır kapısı haline getirmek amacındayız ve orada serbest bölge kurmak en büyük amacımız.

Öncüpınar Sınır kapısında bir serbest bölge kurarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız vatandaşlarımız kaçak yollarla Suriye gidip gelmek sıkıntısından kurtulup oradan rahatça ticaret yapacaklar ve paraları kazanacaklar

Adem Canözer: Peki genel Seçimlerden nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?

Ahmet Salih Dal: Türkiye genelinde partimizin büyük bir farkla seçimi kazanmasını bekliyoruz. Türkiye’nin en büyük sıkıntısı yeni bir anayasa yapamamak, dolayısıyla hem Cumhurbaşkanımızın hem Başbakanımızın en büyük hedefleri Türkiye’yi sıçratacak, dünya ülkeleri arasında çok güçlü ve büyük bir küresel güç hale getirebilecek yegâne şeyi yani yeni bir anayasayı oluşturabilmek. Biz yeni anayasayı yapalım sistemi oturtalım bundan sonra hangi parti gelirse gelsin ülkemiz geriye gitmez.

Bakın artık Türkiye sözü dinlenen bir ülke, bunun en basit örneği; Cumhurbaşkanımız Meksika’da iken Amerika’da üç tane Müslüman genç öldürüldü ve hiç kimseden ses çıkmamıştı Meksika’da iken Amerika başkanı Obama’ya seslenip “Ey Obama bu üç tane genç ile ilgili ne zaman açıklama yapacaksın” demesi üzerine üç saat sonra açıklama yapıldı işte bu Türkiye’nin gücünü gösteriyor.

Adem Canözer: Peki, son olarak seçmenlerinize ne söylemek istersiniz?

Ahmet Salih Dal: Hemşerilerimize vatandaşlarımıza öncelikle tüm şeylerine 2002 yılından bugüne kadar bize verdikleri destekten dolayı Ak Parti adına teşekkür ediyorum, bu konuda onlara müteşekkirim.

Burada ve her platformda söylüyorum bu bahsettiğim yatırımların hızlı bir şekilde bitirilmesi ve özellikle Türkiye üzerinde oynanan oyunların tutmaması için yeniden AK Parti’ye destek istiyoruz. Ak partiye verdikleri destek ile hem Kilis’in ekonomisine katkı sağlayacaklar hem de Türkiye üzerinde oynanan oyunları tersine çevirecekler.

Herkes şunu bilsin ki artık Türkiye hasta adam değildir Türkiye kabuğuna kıran şahlanan kabına sığmayan ve dünyanın süper güçlerle savaşabilecek bir duruma gelmiş bir ülke konumuna gelmiştir halkımızın bu konuda desteklerini verdikleri sürece bunda devam edeceklerdir. Tüm hemşehrilerime sevgi ve selamlarımı iletiyorum.

Adem Canözer: içten açıklamalarınız için teşekkür ediyorum


Bu haber : 1705 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 952103 kez ziyaret edilmiştir.