Bu sayfa : 980805 kez ziyaret edilmiştir.
26 Kasım 2013

Bakanımız Fatma ŞAHİN İlimizi Ziyaret Etti
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Psikososyal Travma Müdahale Merkezi’nin açılışını yapmak ve bir dizi incelemede bulunmak üzere Kilis’e geldi.

Kilis’e yapılan ziyaretin ilk durağı olan Kilis Valiliği’nde Bakan Sayın Fatma Şahin ve Genel Sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu Kilis Valisi Süleyman Tapsız tarafından karşılandı. Basın mensuplarına yapılan kısa açıklamanın ardından Vali Süleyman Tapsız tarafından Kilis’te bulunan Suriyeliler hakkında kapsamlı bilgi verildi.

Bakan Şahin,’’Büyük Millet Demek, Acıda, Sevinçte, Hastalıkta Bir Ve Beraber Olmak Demektir.’’

Valilik ziyaretinin ardından İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından yapılan Psikososyal Travma Müdahale Merkezi’nin açılışı yapıldı. Bakan Fatma Şahin, açılışta yaptığı konuşmada, İslam İşbirliği Teşikatı’nın önemli bir alanda önemli bir iş yaptığını, çünkü İslam kelimesinin anlamının barış demek olduğunu belirtti. Türkiye’nin yaşadığı coğrafyanın gereğini yapmak ve komşularının acısını paylaşmanın insanlık borcu olduğunu ifade eden Şahin, "Büyük bir medeniyetten geliyoruz. Aynı zamanda da büyük bir milletiz. Büyük bir millet demek ortak geçmişi olması demek. Ortak bir gelecek demek kader birliği demek. Acıda, sevinçte, hastalıkta bir ve beraber olmak demek" dedi.

Bakan Şahin,’’Kilis Halkı Tarih Yazıyor.’’

Kilis'in Suriye konusunda büyük bir fedakarlık gösterdiğini dile getiren Şahin, kentte Suriyeli sığınmacılar ile Kilisli vatandaşların beraber yaşadığını ve bunun büyük bir fedakarlık örneği olduğunu anlattı.Suriye'deki olayların gelip geçeceğini vurgulayan Şahin, "Hayat bitiyor. Her şey bitiyor. Mesele geriye ne bıraktığın ve ne eser bıraktığın. Şu anda Kilis halkı tarih yazıyor. Biz inancımız gereği hayatın bir sınav olduğunu ve bu sınavı başarabilmemiz için de burada iyi günde kötü günde beraber olmamız, gönlümüzü birbirimize açmamız gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.

Sayın Fatma Şahin, ‘’İyi Örneklerle Tarihi Beraber Yazıyoruz.’’

"Komşusu açken tok yatan bizden değildir" ve "Veren el alan elden üstündür" sözlerini hatırlatan Şahin, şöyle devam etti: "İşte bu duygu çok önemli. Bugün dünyada yaşanan bütün sorunlar, bu duygu kaybolunca yaşanıyor. Bu duyguyu mutlaka kaybetmeden geleceğe gençlerimize ve çocuklarımıza taşımamız lazım. Bu evlatlarımız yarın memleketlerine gidecekler. Yarın topraklarına gidecekler. Ama kafada nasıl bir Türkiye, nasıl bir Kilis, kalacak? İşte en önemli şey bu. İyi örneklerle tarihi beraber yazıyoruz. Kolay bir şey değil. Herkes bunu kolay kolay yapamaz. Bütün uluslararası toplumun gönderdiği mali destek yüzde 6'dır. Türkiye Cumhuriyeti devleti bu işe 2 milyar lira mali destek vermiş. Bu işin parası da önemli değil. Mesele bu duyguyu yönetmek. Bunun gereğini yapmak. Allah'ın izniyle biz bugünlerde Suriye'ye, Suriye topraklarına huzur ve barış gelsin diye büyük bir gayret gösterirken, bir taraftan da Suriye'deki iç savaştan kaçarak gelen kardeşlerimize yüreğimizi, gönlümüzü açıp kardeşliğimizin gereğini yapıyoruz." dedi.

Prof.Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu,’’Suriyeli Kardeşlerimizin Derdine Derman Olacağız’’

Merkeze gelen Suriyeli sığınmacıların kendisini vatanından fazla uzak hissetmeyeceğini vurgulayan İhsanoğlu, "Burada yapılan tedaviler ve hizmetler var. Biz bunları yaparken Suriyeli hekimlerin ve doktorların çalışmasını sağladık. Bu merkezin çalışmalarının çok faydalı olacağını düşünüyorum. Suriyeli kardeşlerimizin derdine derman olacağını düşünüyorum" dedi.


Bu haber : 2799 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 952014 kez ziyaret edilmiştir.