Bu sayfa : 987080 kez ziyaret edilmiştir.
12 Haziran 2012

CEZA EVLERİ ALT KOMİSYONU SİLİVRİ CEZAEVİNDE
             TBMM Cezaevleri Alt Komisyonu, bazı incelemelerde bulunmak üzere, Türkiye'nin son yıllarda gündeminden düşmeyen davalarda tutuklananların kaldığı, Silivri Cezaevi'ne gitti.


             TBMM Cezaevleri Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Çorum Milletvekili Murat YILDIRIM, AK Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih DAL, AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim AKDAĞ, AK Parti Ağrı Milletvekili Mehmet Kerim YILDIZ, CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder ÖZDEMİR, BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul KÜRKÇÜ ve MHP İstanbul Milletvekili Atilla KAYA’dan oluşan heyet, Silivri Cezaevi'ne geldi.


               TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Cezaevleri Alt Komisyonu'nun, cezaevlerine yaptığı inceleme ziyaretleri devam ediyor. Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne gelen Komisyon Başkanı YILDIRIM ile 6 üye, burada incelemelerde bulundu.

 

               Cezaevinde insan hakkı ihlali olup olmadığı, cezaevinde kalanların sağlık sorunları, cezaevinin fiziki şartları, koğuş ve kantinin durumunu inceleyen komisyon üyeleri, geçen dönem de Silivri Cezaevi'nde incelemelerde bulunmuştu.

                İnceleme sonrası yaptığı açıklamada Kilis Milletvekili Ahmet Salih DAL, “Silivri Cezaevinde yapılan incelemelerde cezaevi şartlarının daha önce gezdiğimiz bazı cezaevlerinden iyi olduğunu, tutuklu ve hükümlülerin idare ile aralarında bir problem olmadığını ve toplam sayının cezaevi kapasitesinin altında olduğu söylenmiş ve tarafımızdan da görülmüştür.” dedi.

 

    Sayın DAL açıklamalarına şöyle devam etti: “Görüştüğümüz tutuklu ve hükümlülerden, başta Milletvekilleri Mehmet HABERAL, Mustafa BALBAY, Engin ALAN, Emekli Genelkurmay Başkanı İlker BAŞBUĞ ve hem terör hem de adli suçlarla ilgili konuştuğumuz kişilerin, cezaevi sorunlarından çok yargılama süreci ile ilgili, yargılamanın uzun olmasından kaynaklanan endişelerini dile getirdiler.”

 

                İnsan Hakları İnceleme Komisyon Üyeleri olarak, yargının bağımsız olduğunu ve inşallah en kısa sürede yargılama sürecinin bitip suçlunun cezalandırılmasını, suçsuz olanların ise bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını temenni ettiklerini belirten Sayın DAL, Türkiye’de İnsan Haklarını korumak ve mağdurların haklarını aramak için, komisyon çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceklerini sözlerine ekledi.


Bu haber : 2878 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 958392 kez ziyaret edilmiştir.