Bu sayfa : 980404 kez ziyaret edilmiştir.
19 Ocak 2012

CEZAEVLERİ İNCELEME ALT KOMİSYONU ÇALIŞIYOR
CEZAEVLERİ İNCELEME ALT KOMİSYONU ÇALIŞIYOR

Ceza Evleri İnceleme Alt Komisyonu incelemelerine Gaziantep ile devam etti.

 

Türkiye Büyük Millet Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan “Cezaevleri İnceleme Alt Komisyonu” çalışmalarına büyük bir titizlikle devam ediyor. Komisyon kurulduğu günden bugüne kadar birçok cezaevinde incelemelerde bulunuldu.

 

Cezaevleri İnceleme Alt Komisyonu Başkanı AK Parti Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, AK Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal, AK Parti Ağrı Milletvekili Mehmet Kerim Yıldız, CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ve AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ’dan oluşan komisyon, Gaziantep Askeri Ceza Evi ve E Tipi cezaevinde incelemelerde bulundular.

 

AK Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih DAL, cezaevlerindeki izlenimlerini şöyle açıkladı:

 

“Eskiye göre cezaevlerinde fiziki şartlar çok iyi. İdare ile mahkumlar arasında problem yok. İşkence ve kötü muamele ceza evlerinde artık kesinlikle tarihe karışmıştır diyebiliriz. Gözlemlediğimiz tek problem mahkum sayısının fazla olmasıydı.”

 

Sayın DAL, mahkum sayısı fazlalığı konusunda yaptığı açıklamada “Adalet Bakanlığının tutukluluk sürelerinin azaltılması ile ilgili çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca yeni yapılacak olan ve daha modern cezaevlerinin de bu problemin giderilmesi için katkı sağlayacaktır.” dedi.

 

Cezaevleri ile ilgili sıkıntıları olan mahkum yada mahkum yakınlarının İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna dilekçe ile başvurmaları halinde sıkıntılarının giderilmesi ile ilgili çalışmaların hemen yapıldığını dile getiren Sayın DAL, “Amacımız hiç kimsenin cezaevlerine girmemesidir. Ama bir şekilde giren vatandaşlarımızın da oralarda insan gibi yaşamalarını sağlamaktır.” dedi.

 

 


Bu haber : 3982 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 951613 kez ziyaret edilmiştir.