Bu sayfa : 980881 kez ziyaret edilmiştir.
27 Ağustos 2013

Düğünlerin Mateme Dönüşmemesi İçin Silahlı Sevince Hayır !
 

 

Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal,  sevinçlerin ve başarıların silah atarak kutlanmasının toplumda telafisi mümkün olmayan acılar ve sıkıntılar ortaya çıkardığını söyleyerek vatandaşları; ‘en mutlu gününüz acıya dönüşmesin’ cümlesi ile uyardı.

 

İnsanların can ve mal güvenliğinin kendileri için birinci öncelik olduğunu ve bu nedenle yaşanabilecek aksiliklere önceden tedbir alınması gerekliliğinin altını çizen Dal,  “ABD’de Ateşli Silahlardan Korunma Merkezi Ajansı’nın yaptığı bir araştırma, dünyada "kutlama" adı altında serseri kurşuna kurban gidenlerin en fazla görüldüğü ülkelerden birinin Türkiye olduğunu göstermiştir. Her yıl yüzlerce  kişinin maganda kurşunlarıyla can verdiği Türkiye’yi Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti izliyor.

 

Geleneksellik adına düğünlerde silah sıkılması tehlikeli ve can alıcı sonuçlar doğurabiliyor. Zaten yasal olmayan bu davranışla insanlarımız hayatlarını da kaybedebiliyor. İnsan hayatı hiçbir eğlenceye feda edilebilecek kadar ucuz değildir.Bu alışkanlıktan lütfen vazgeçelim düğününüz mateme dönüşmesin. Mutlu bir günü acıya ,güzel bir hatırayı kötü anıya dönüştürmeye lütfen son verelim. ”dedi.

 

Kilis’te, düğün-nişan gibi eğlence törenlerinde ve çeşitli başarıların kutlanmasında havai fişek kullanımının  da yaygınlaştığına değinen Ahmet Salih Dal, bu konuda da;

 

“Buraya eğlenmek, yakınlarının mutluluğunu görmek için gelen vatandaşlarımız, merasim töreninin sonunda havaya atılan ve uzman olmayan kişilerin kullandığı havai fişekler tarafından risk altında kalmaktadır. Böylesine mutlu günlerde kimsenin kimseye acı yaşatmaya hakkı olmadığı düşüncesindeyiz. Düğünlerde  ve diğer merasimlerde kullanılacak bu maddeler için lütfen uzman personel kullanın. Bilmeyen kişilerin elinde neredeyse silaha dönüşebilecek havai fişekler, ancak bilinçli yapılan ateşlemeler sonucu eğlencelere renk katar. Ayrıca her kutlamanın yasayla da sınırları çizilen makul bir zamanı vardır.Güvenlik birimlerimizin işini zorlaştıracak ve etrafımıza rahatsızlık verecek eylemlerden kaçınmamız gerekir.” dedi.

 

Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal son olarak;    

 

         “Silahların ateşlenmesinden ve ortaya çıkan sesten ,gürültüden memnun olan çok az kişi vardır. Ama bundan olumsuz etkilenen çocuklar ve hamile bayanlar başta olmak üzere birçok kişi vardır. Kimsenin kendi zevkini ve coşkusunu, başkalarına korku, üzüntü ve acı olarak çektirmeye hakkı yoktur.Havaya silah sıkmak, zamansız ve amatörce havai fişek kullanmak, insanlarda korku ve panik meydana getirmek, asla bir kutlama ve sevinç gösterisi olamaz.

 

Onun için değerli halkımızdan sevinçlerini ve coşkularını  havaya silah sıkarak göstermemelerini ve bunun toplum ve insanlar üzerinde olumsuz bir etki yapacağını ve telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacağını bilmelerini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.


Bu haber : 2935 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 952090 kez ziyaret edilmiştir.