Bu sayfa : 980813 kez ziyaret edilmiştir.
06 Nisan 2012

İNSAN HAKLARI KOMİSYONU SİNCAN CEZAEVİNDE
 

 

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Ankara Çocuk ve Gençlik  Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda incelemelerde bulundu.Komisyon Üyesi Kilis Milletvekili Ahmet Salih DAL, Ceza İnfaz Kurumu'ndaki çocuklarla bire bir görüştüklerini ifade ederek, çocukların, Pozantı'ya göre buranın çok iyi bir yer olduğunu söylediklerini belirtti.

Komisyon, Ceza İnfaz Kurumu'nda çocuk mahkumların kaldığı koğuşlarda çeşitli incelemelerde bulundu. İncelemenin ardından Sayın DAL, cezaevinin toplam kapasitesinin 324 olduğunu, şu anda 12-18 yaş arasında 214 tutuklu ve hükümlü çocuk bulunduğunu söyledi.


              Komisyon üyeleri, tek tek bütün koğuşları gezerek, eğitim aldıkları dershaneleri de incelediler. Çocuklar memnuniyetlerini  şu sözlerle dile getirdiler: “Yani burası adeta cezaevinden ziyade bir eğitim kurumu gibi. Bu, bizi son derece memnun etti.”


               Yapılan incelemeler sonucunda, kurumda 214 çocuk için 210 personelin görevlendirildiği, çocukların Psikolojik danışmanlarının olduğunu, bu danışmanların onlarla bire bir görüştüklerini ve ayrıca bazı hükümlü ve tutukluların sorunlarının çözümüne katkısı olacağı düşünülerek aileleri ile telefonla irtibat kurulduğunu ve ayrıca açık ve kapalı görüş günlerinde aile görüşmeleri yapıldığını, sağlıkla ilgili bir sorunlarının olmadığını, aile hekiminin ayaklarına geldiğini, kampüs içinde bir devlet hastanesi olduğunu tespit eden komisyon üyeleri, örnek bir cezaeviyle karşı karşıya olduklarını söylediler.

   Kurumda halen devam eden kurslar arasında; okuma-yazma kursu, bilgisayar kullanma, sulamacı, saç-sakal kesim, elektrik tesisatçılığı, bakır işletmeciliği, düz dikiş makineciliği, yağlı boya resim, takı tasarım, reyon görevlisi, ilkyardım, boyacı çini işlemeciliği, temel metal şekillendiriciliği yer almakta. Ayrıca kurumda devam eden sosyal-kültürel sportif kurslar arasında; basketbol, hentbol ve badminton kursları yer almakta.

   Kurumda meslek edindirme faaliyeti olarak terzi atölyesi, çini ve seramik atölyesi, bakır ve alüminyum folyo işlemeciliği atölyeleri yer almakta.

  Sayın DAL, incelemeleri sonucunda memnuniyetini dile getirerek şunları söyledi: “Temennimiz, örnek olarak gördüğümüz cezaevinin, tüm Türkiye’de yaygınlaştırılmasıdır. Amacımız burada Devletin himayesinde bulunan kişilerin, din, dil, ırk ayrımı yapmadan cezaevinde kaldıkları süre içerisinde insanca yaşamalarını sağlamaktır.”


               İncelemelerinin sonucunu rapor haline getireceklerini ve komisyonda bu konuyu tartışacaklarını dile getiren Komisyon Başkanı Ayhan Sefer ÜSTÜN, ilgili kurumlara da görüş olarak ileteceklerini söyledi. Üstün, ''İlk izlenimimiz olumlu. Çocuklarımızın cezaevi şartları açısından hiçbir şikayeti yok. Bunu görmek bizi memnun etti'' şeklinde konuştu.


Bu haber : 3517 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 952022 kez ziyaret edilmiştir.