Bu sayfa : 980490 kez ziyaret edilmiştir.
05 Aralık 2012

Kadınlarımızın Haklarına Kavuştuğu 5 Aralık Kadın Hakları Günü Kutlu Olsun
 

 

Türkiye dünyada kadına bu hakkı veren ilk devletlerin başında gelmektedir. Kadınlar seçilme hakkına Fransa'da 1944, İtalya'da 1945, Yunanistan'da 1952 ve İsviçre'de ise 1971 yılında kavuşabilmişlerdir.

M. Kemal Atatürk'ün söylediği gibi "Bir toplum aynı gayeye bütün kadınları ve erkekleriyle beraber yürümezse ilerlemesine ve medenileşmesine teknik bakımdan imkân, ilmi bakımdan da ihtimal yoktur." Çağdaş, demokratik ve laik bir Türk toplum için, kadınların insan haklarından eşit olarak yararlanması için, gerekli düzenlemelerin yapılması sağlanarak, hükümet olarak kadınlarımızın daha iyi yaşam standartlarına erişmeleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Hükümetimiz kadınlarımız için eğitim, sağlık, sosyal yardımlar alanında bir çok ilki gerçekleştirmeye devam ediyor. Kadının toplumun her kademesinde karar alma mekanizmalarına katılabilmesi için eksiklikler gideriliyor. Kadın öncelikli düzenlemeler hızla hayata geçiriliyor.

 

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiği 1934 yılından günümüze kadar kadınlarımız, eğitimden sağlığa, iş dünyasından, siyasete ve ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla görev almışlar ve almaya da devam edeceklerdir.

Kadınlarımıza Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 78. Yıldönümünde, tüm kadınlarımızın, bu anlamlı gününü en kalbi duygularımla kutluyor, sevginin, şefkatin ve özverinin simgesi olan kadınlarımıza başarı, sağlık ve mutluluk diliyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum.


Bu haber : 3300 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 951699 kez ziyaret edilmiştir.