Bu sayfa : 980838 kez ziyaret edilmiştir.
05 Aralık 2014

Kurtuluşumuzun 93. Yılı Kutlu Olsun
Bugün; tarihimize altın harflerle yazılan, 7 Aralık 1921 tarihinde kazanılan bir zaferi, Kilis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. Yılını idrak etmenin onurunu yaşıyoruz.

Kilis’imizin direnişi, milli mücadele tarihimizin en parlak savunmalarından biri olmuştur. Tüm olumsuz şartlara rağmen aziz milletimiz, sahip olduğu bağımsızlık inancıyla, eşine az rastlanır bir kahramanlık örneği sergileyerek düşman işgalinden kurtarmış ve özgürlüğe kavuşturmuştur. Kilis’i düşman işgalinden kurtarmak için tarihe altın sayfalar açanlar, “Ölmek var, dönmek yok” parolasıyla yola çıkmışlardır.

Bu şehrin halkı, ülkemiz işgal altındayken milli mücadele ateşini yakan, namusunu, toprağını ve bayrağını savunmak için muhteşem bir direniş destanı yazmış olan bir halktır. Bu şehrin halkı düşmanına karşı korkusuz; dostuna karşı sınırsız bir merhamet sahibidir. Suriyeli kardeşlerimizle ekmeklerini paylaşmaları bunun en açık göstergesidir.

Bundan 93 yıl önce sadece Kilis’te değil Anadolu’nun her karışında verilen eşsiz mücadele sonucunda bu millet, dünyaya özgürlükten vazgeçmeyeceğini bir kez daha göstermiştir.

Anadolu’nun giriş kapısı olarak adlandırılan Kilis, sıcak iklimi ve yerleşmeye müsait coğrafyası nedeniyle onlarca medeniyete beşiklik etmiştir. Bereketli coğrafyalara renkli ve zengin kültürlere beşiklik eden Kilis, tarih boyunca ticari hayatı, mimariyi, edebiyatı, kültürü ve sanatı dorukta yaşamıştır.

Her dönemde hareketli ticari hayata sahip olan ve aynı zamanda sayısız sanatçı ve bilim adamı yetiştiren Kilis, başta yorgancılık olmak üzere geleneksek el sanatları alanında bayrağı en önde taşıyan şehirlerimizden biridir. Anadolu’nun Ortadoğu’ya açılan penceresi olan Kilis’ten Öncüpınar Sınır Kapısıyla Suriye ve diğer Arap ülkelerine; 40 km mesafedeki Gaziantep Uluslararası Havalimanı ile yurt dışına ve birçok büyükşehire erişmek mümkündür.

Özellikle son 12 yılda atılan adımlarla, yapılan yatırımlarla bambaşka bir şehir hüviyetine bürünen Kilis, bölünmüş yolları, şehrin su ihtiyacını asgari seviyeye indiren barajı, yeni imar düzeni, üniversitesi ile geleceğe daha emin adımlarla yürümektedir.

Bu kurtuluşun en büyük kahramanları İslam Bey, Sakıp Bey, Canbolat Bey, Aslan Bey, Kartal Bey ve daha binlerce adsız kahramanın diyarı olan Kilis’imizde, Şeyh Muhammed Bedevi Hazretleri, Şeyh Mansur, Şörahbil Hazretleri, Abdullah Sermest Efendi ve şehrimizin manevi bekçilerinin manevi huzurlarında hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

Ayrıca vatan topraklarının düşman işgalinden kurtarılması yolunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnet, gazilerimizi saygıyla anıyor ve tüm Kilis’li hemşehrilerimin 7 Aralık Kurtuluş Bayramını kutluyorum. 


Bu haber : 1831 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 952047 kez ziyaret edilmiştir.