Bu sayfa : 980552 kez ziyaret edilmiştir.
15 Ocak 2014

Mülteciler Alt Komisyonu Çalışmalarına Devam Ediyor
Türkiye İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Türkiye’de Bulunan Mülteciler, Sığınmacılar ve Yasadışı Göçmenlerin Sorunlarının İncelenmesi Amacıyla Kurulan Alt Komisyon, 14 Ocak Salı günü Milletvekilimiz Sayın Ahmet Salih DAL başkanlığında toplandı. Toplantıya komisyon üyeleri; AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı GÜVENÇ, AK Parti Ordu Milletvekili İhsan ŞENER, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin AYGÜN, MHP Tokat Milletvekili Reşat DOĞRU, BDP Adana Milletvekili Murat BOZLAK katıldı.

Ayrıca gerçekleştirilen toplantıya Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan; Deniz Kıdemli Albay İstihbarat Daire Başkanı İlhan KAYIŞ, Yarbay İstihbarat Daire Başkanvekili Sezgin ŞAKRUCU, Binbaşı Tayfun SARGIN, Astsubay Kamuran ATA; Emniyet Genel Müdürlüğü’nden; Yabancı Hudut İltica Daire Başkanı Hayati ŞAHİN, 4.sınıf Emniyet Müdürü Ramazan BAYSAL, 4.sınıf Emniyet Müdürü Alper KOLAY, Emniyet Amiri Senem YAŞLI konuşmacı olarak katıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden katılan konuşmacılar özellikle İran ve Afganistan üzerinden ülkemize gelen yasadışı göçmenlerle karada gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdiler. Yapılan çalışmaların, gelen yasadışı göçmenlerden çok bu insanları para karşılığında kandıran umut tacirlerine yönelik olduğu üzerinde duruldu.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan katılan konuşmacılar ise kara yoluyla bir şekilde ülkemize gelip Türkiye üzerinden Avrupa ilkelerine geçmeye çalışan yasadışı göçmenlerle mücadele hakkında bilgi verdiler. Karadeniz Hopa’dan Hatay Çevlik’e kadar tüm sahil boyunu kapsayan bir radar sistemi için çalışma yapıldığını ve 2016 yılında bu çalışmanın biteceğinden bahsedildi. Sahil güvenliği için yapılan böylesine uzun bir radar sisteminin dünyada bir ilk olduğu dile getirildi.

             Yaklaşık 2 buçuk saat süren toplantı sonunda komisyonun bahsedilen çalışmaları yerinde inceleme yapılmasına karar verildi.


Bu haber : 2900 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 951761 kez ziyaret edilmiştir.