Bu sayfa : 980857 kez ziyaret edilmiştir.
08 Mart 2012

Milletvekilimizin Dünya Kadınlar Günü Kutlama Mesajı
          Kilis Milletvekili Ahmet Salih DAL, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün, tüm dünyada kadın haklarının kazanılmasında hangi aşamalardan geçildiğinin hatırlanması açısından özel bir gün olduğunu belirterek “Kadınlar, sosyal hayatın her aşamasında yer almış, sonsuz fedakarlığını ortaya koymuş, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi sevgi ile yetiştirmiş ve mücadeleyi kendilerine görev edinmişlerdir.”dedi.

 

Sayın DAL, sözlerine şöyle devam etti; “Ak parti iktidarları döneminde, ekonomi, sağlık, hukuk, insan hakları, ulaşım, eğitim, kültür ve turizm  gibi alanlarda yapmış olduğumuz çalışmaları  kadınlara verilen haklar noktasında da görmekteyiz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, bizim dönemimizde yeniden yapılandırılarak aktif bir bakanlık haline getirilmiştir. Toplumun temelini oluşturan aile ve kadın için sosyal, ekonomik, sağlık gibi sayacağımız bir çok alanda çeşitli çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Ak parti döneminde yapılan icraatlardan bazılarına baktığımızda:

 

-         Engelli çocuğu olan  anneye 5 yıl erken emeklilik hakkı tanıdık.

 

-         Çalışan kadınların  vefatlarında hak sahibi  eş, çocuk ve anne babasına ölüm aylığı bağlamaya başladık.

 

-         Eşi vefat eden  ve sosyal güvencesi olmayan  bayanlara aylık 250 tl maaş verilecek.

 

-         Hamile ve doğum  yapan memur ile engelli memura nöbet ve gece vardiyası muafiyeti getirdik.

 

 

 

-         Gelir vergisi kanununda 2007 yılında yaptığımız değişiklikle kadınlarımızın ev içinde imal ettikleri  ürünleri işyeri açmaksızın  kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde  satışa sunmaları halinde elde ettikleri gelirlerinin vergiden muaf tutulmasını sağladık.

 

-         Kadına pozitif ayrımcılık tanıdık.

 

-         Şiddete uğrayan kadın ve çocuklar danışmanlık veren alo 183 hattını açtık.

 

-         Şiddete uğrayan kadınlar hizmet vermek amacıyla nüfusu 50 bini geçen belediyelere sığınma evi açma yükümlülüğü getirdik.

 

-         Kadın girişimciliğinin teşvik edilmesi  ve yoksulluğun önlenmesi için valiliklerce mikro kredi uygulamaları başlattık.

 

-         Kadın istihdamını arttırmak için  hazırladığımız istihdam paketiyle 18-29 yaş arası kadınlara ait SGK işveren primini 5 yıl boyunca karşılanmasını sağladık.

 

-         Kadınların temsil edilme oranlarını arttırdık.

 

-         Ağır ve yatalak hastalar için evde bakım çalışmalarını başlattık.

 

 

 

Türkiye’de kadınların yaşam standartlarını yükseltmek ve kadın haklarının daha da iyileştirmek  için hükümetimizin çalışmaları devam etmektedir.”

 

Kadınlar için yapılanların, onların fedakarlığı yanında her zaman yetersiz kalacağını söyleyen Sayın Ahmet Salih DAL, “Kadınlarımızın fedakarlıklarının farkında olarak tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü tüm içtenliğimle kutluyorum.”dedi.


Bu haber : 3637 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 952066 kez ziyaret edilmiştir.