Bu sayfa : 980350 kez ziyaret edilmiştir.
09 Mayıs 2012

Milletvekilimizin Engelliler Haftası Mesajı
         Engellilik, yalnızca engellilerin ya da ailelerin karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu değil, tüm toplumu yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir sosyal sorumluluktur.

 

 

Sivil toplum kuruluşları, gönüllü kuruluşlar ve birey olarak bizlerin konuya göstereceğimiz ilgi, duyarlılık ve destekler ile onların, daha iyi yaşam koşullarına kavuşmalarına, sosyal yaşama katılmalarına hız kazandıracak çalışmalar engellilerimizin hayata daha sıkı bağlanmalarını sağlayacaktır.

 

Bizler bu anlayışla engelli kardeşlerimizi ötekileştiren, onları eve hapseden anlayışı reddederek, pozitif ayrımcılık ilkesini hayata geçirdik ve bu ilkeyi anayasa ile güvence altına alarak bu alanda bir devrim gerçekleştirdik.

 

Başta eğitim ve sağlık olmak üzere herkesin özgürce yararlanabildiği imkânları, engelli bireylerimizin kullanımına sunduk. Şu anda, evde bakılan her engelli birey için bakımı yapan yakınına ayda bir asgari ücret ödeme yapılıyor.

          Özürlü aylıklarını ciddi oranda arttırdık.

 

İhtiyacı olan tüm engelli kardeşlerimiz, taşıma ücreti de devletimizce karşılanmak suretiyle, özel eğitim merkezlerinden ücretsiz yararlanıyor.

 

Engelli çocuğu bulunan anneler, 5 yıl erken emekli olabiliyor; engelli çocuğu bulunan ebeveynler, günde 1 saat bakım izini alabiliyorlar.

 

İnanıyorum ki, önümüzdeki dönemde, sivil toplum kuruluşlarımızla el ele vererek, engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştıracak çok daha büyük adımlar atılabilecek, sunulan bu destekler artarak devam edecektir.

 

Unutmayalım ki, her birey bir engelli adayıdır. Bu gerçek, bizlerin bu konuda daha fazla duyarlı olmamızı ve konuya daha fazla ilgi göstermemizi gerektirmektedir.

 

Tüm engellilere yönelik duyarlılığın toplumun tüm kesimlerini kapsayacak şekilde yaygınlaşması çok önemlidir.

 

Engellilerimizin yaşadıkları güzelliklerin ve sorunların paylaşılacağı bu hafta münasebetiyle tüm engellilerimize ve ailelerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


Bu haber : 3688 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 951559 kez ziyaret edilmiştir.