Bu sayfa : 980815 kez ziyaret edilmiştir.
19 Ocak 2012

ORGANİK ZEYTİNYAĞI İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI
          ORGANİK ZEYTİNYAĞI İÇİN  GÖRÜŞMELER BAŞLADI

           Organik Zeytinyağı, hiçbir kimyasal gübre ve zirai ilaç kullanılmadan, doğal yöntemlerle yetiştirilmiş zeytin ağaçlarından; elle toplanan, özenle seçilen, erken hasat yapılmış zeytinlerden, hiç bekletilmeden ve hiç bir karışıma izin verilmeden elde edilir.

 

Kilis Milletvekili Ahmet Salih DAL, Organik Zeytinyağı Üreticileri Birlik Başkanı Hüseyin POLAT ve Birlik Yönetiminden İşadamı Mehmet TÜRK, Kilis organik zeytinyağının Türkiye’ye tanıtımı ve Kilis’te organik zeytinyağının üretiminde gerekli altyapının oluşturulması için ilgili Bakanlıklarla görüşmelere başladılar.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma ŞAHİN ile yapılan görüşmede Sayın Bakan, “Bu oluşumun Kilis ve Türkiye için çok yararlı olacağını düşünüyorum. Kilis organik zeytinyağının üretimi ve geliştirilmesi ile ilgili şahsım ve Bakanlığım adına her türlü yardım ve desteğe hazırım.” dedi.

 

Bu konuyla ilgili olarak Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ ile  de görüşüldü. Milletvekilimiz Ahmet Salih DAL, Sayın Bakan’a organik zeytinyağının faydalarından bahsetti. Organik zeytinyağının asit oranının çok düşük olduğunu, Kilis’te üretilen zeytinin de organik zeytinyağı için uygun olduğunu ve üreticilerin bu konuda bilinçlendirilmesi ve desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.  

 

Birlik Başkanı Hüseyin POLAT, Birlik çatısı altında Organik Zeytinyağı üretimi için uygun bir fabrikanın Kilis’e kurulması gerektiğini söyledi. Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ, Kilis’ten bununla ilgili olarak GAP’a iletilecek projelerin kesinlikle değerlendirileceğini dile getirerek, Kilis’e Birlik çatısı altında yapılması düşünülen fabrika için gerekli olacak desteği sağlayacaklarını söyledi ve  birliğin, yararlı çalışmalara imza atacağına olan inancını da dile getirdi.

 

Milletvekilimiz Ahmet Salih DAL, Kalkınma Bakanımızın yaptığı açıklamadan memnuniyetlerini dile getirerek “Kilis Zeytinyağı Üreticileri Birliği sayesinde Kilis’teki üreticiler Birlik çatısı altında toplanarak, üretimin kalitesi artacak ve böylece üreticiler daha güçlü bir hale getirilecektir.” dedi.             

            Birlik Başkanı Hüseyin POLAT ve  İşadamı Mehmet TÜRK, Sayın Bakanlarımız ve Milletvekilimiz Ahmet Salih DAL’ın yanlarında olmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Bu birlik sayesinde Kilis ekonomisinin canlanacağını ve zeytin üreticilerinin yüzlerinin güleceğini söylediler.

            Yapılan görüşmeler sonunda Milletvekilimiz Sayın DAL, bu konu ile ilgili olarak görüş alışverişlerinin devam edeceğini ve en kısa sürede de somut adımlar atılacağını dile getirdi.

 

 

 

 

 


Bu haber : 4671 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 952024 kez ziyaret edilmiştir.