Bu sayfa : 980274 kez ziyaret edilmiştir.
21 Haziran 2012

TBMM CEZAEVLERİ ALT KOMİSYONU ŞANLIURFA CEZAEVİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU
 

 

            Cezaevleri Alt Komisyonu, Şanlıurfa Cezaevi'nden 350 mahkumun başka illere nakledileceğini açıkladı.           TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün başkanlığındaki Cezaevleri Alt Komisyonu üyeleri Murat YILDIRIM (Çorum Mv.), Abdurrahim AKDAĞ (Mardin Mv.),  Ahmet Salih DAL (Kilis Mv.), Malik Ecder ÖZDEMİR (Sivas Mv.), Mehmet Kerim YILDIZ (Ağrı Mv.), Ertuğrul KÜRKCÜ (Mersin Mv.), Hüseyin AYGÜN (Tunceli Mv.),  Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki incelemelerini tamamladı.

 

            Kilis Milletvekili Ahmet Salih DAL, incelemeler sonucu izlenimlerini şu şekilde aktardı: “Şanlıurfa Kapalı cezaevinde yaptığımız incelemede, yangına ilk müdahaleyi yapan infaz koruma memurlarıyla, yangının çıktığı C15 koğuşundan kurtulan beş kişiden dördüyle ve yan taraftaki C14, C16 ve C17 koğuşlarıyla görüştük. Ayrıca rastgele birkaç koğuşla daha görüştük. Yaptığımız bu görüşmelerde görüştüğümüz kişiler, yangını çıkarıp vefat edenlerin neden böyle bir olaya teşebbüs ettiklerini bilmediklerini söylediler. Zaten adli ve idari olarak ta soruşturmalar da sürüyor. Yetkililerle yaptığımız görüşmelerde mahkumların bir kısmının başka il ve ilçelere nakledildiklerini ve bu naklin devam edeceğini söylediler. Şu an itibariyle cezaevinde sükunet hakimdir. Önümüzdeki günlerde raporumuzu hazırlayıp kamuoyuyla paylaşacağız.”

 

              Kapasite fazlalığına vurgu yapan komisyon, 350 kişinin çeşitli illere nakledileceğini açıkladı. Nakledilecek mahkumların istek doğrultusunda nakil edileceğini, yeterli talep olmaması durumunda resen nakil yapılacağını bildirdi.


Bu haber : 3443 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 951483 kez ziyaret edilmiştir.