Bu sayfa : 980544 kez ziyaret edilmiştir.
08 Şubat 2014

TBMM Mülteciler Alt Komisyonu İzmir ve Aydın’da
 

TBMM Mülteciler alt komisyon başkanı ve AK Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih DAL ve komisyon üyeleri  AK  Parti  Kahramanmaraş  Milletvekili  Sıtkı GÜVENÇ, AK Parti  Ordu Milletvekili  İhsan ŞENER, AK Parti Ankara Milletvekili Ülker GÜZEL, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin  AYGÜN,  MHP  Tokat  Milletvekili  Reşat  DOĞRU,  BDP  Adana Milletvekili Murat BOZLAK incelemelerde bulunmak üzere İzmir ve Aydın’a gitti.

Komisyon, yasal yollarla ve kaçak olarak ülkemize giriş yapıp buradan Avrupa Ülkelerinden birine geçmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin kaldığı göçmen barınma merkezlerinde ve geçişlerin çok olduğu Kuşadası ve Çeşme’de kıyı şeridini incelemek üzere Perşembe ve Cuma günleri çalışma yaptı.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi ve Mülteciler Alt Komisyonu Başkanı Dal, öncelikli hedeflerinin yasa dışı göçmenlerin kaldıkları çadır kentlerde veya başka barınma yerlerinde insanca yaşayıp yaşamadıklarını, nasıl bir muamele gördüklerini incelemek olduğunu bildirdi.

Bu bölgenin en büyük sorununun İran, Afganistan Pakistan, Suriye, Myanmar, Eritre gibi ülkelerden gelip, iş vaadiyle Avrupa ülkelerine gitmek isteyenlerin Ege kıyılarını kullanmasından kaynaklandığına işaret eden Dal, şöyle devam etti:

"Çok uzak ülkelerden gelip çileli deniz yolculuğuna başlıyorlar, sonucu ölümle sonuçlanıyor. Gerek jandarma gerek sahil güvenlik emniyet tedbirleri almasına rağmen kaçak geçişler devam ediyor. Biz ilaveten, buna rağmen daha ne gibi tedbirler alabiliriz de bu insanları denize ulaşmadan yakalayıp ülkelerine geri döndürebiliriz. Bununla ilgili çalışma yapıyoruz. Komisyona gelen bilgiye göre 2007-2013 arasında 187 ceset denizden çıkarılmış. Bunlar bizi çok derinden üzüyor. Alınacak tedbirleri görüşeceğiz. Bunlarla işbirliği içinde olan insanlar var, yoksa Pakistan, Afganistan veya Afrika'nın bir ucundan gelip bir balıkçı ile tanışıp, tekne kiralayıp ondan sonra Yunan adalarına gitmek çok kolay değil. Biz bunları nasıl ortaya çıkarabiliriz, adaletin karşısına nasıl çıkarabiliriz, bunun için görüşmeler yapacağız."

Komisyon üyeleri, ziyaretin ardından Çeştepe beldesindeki Yabancılar Misafirhanesi'nde incelemede bulundu. Yatakhane ve kantini gezip, burada barınan Afganistan, Eritre, Pakistan ve Gürcistan uyruklu kaçaklarla tercümanlar aracılığıyla görüşen üyeler, misafirhane yetkililerinden de bilgi aldı.

Heyet daha sonra Kuşadası ilçesine hareket etti.

Komisyonu üyeleri, Kuşadası kaymakamlığı tarafından düzenlenen "Kuşadası Bölgesi'nde Yasa Dışı Göçmen Hareketleri" konulu bilgilendirme toplantısına katıldı.

Komisyon başkanı Ahmet Salih Dal, toplantının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yasa dışı göçmenlere yönelik ne tür tedbirlerin alındığını yerinde görmek üzere Kuşadası'na geldiklerini söyledi.

Alınan tüm tedbirlere rağmen Türkiye'den geçerek yurt dışına çıkan kaçakların olduğunu belirten Dal, özellikle lastik botların kullanıldığını, bunların batması sonucunda da üzücü hadiselerin oluştuğunu söyledi.

Kaçakların bu davranışının altında ülkeler ve insanlar arasındaki gelir adaletsizliğinin yattığının üzerinde duran Dal, şunları kaydetti:

"Öncelikle bu göçmenler niye kendi ülkelerinden kaçıp geliyorlar ona bakmak gerekir. Dünyada ülkeler ve insanlar arasındaki gelir adaletsizliği uçurumu olunca, fakir ülkelerden gelir kaynağı yüksek ülkelere insanlar ölümü de göze alarak tüm zorluklara rağmen kaçışı göze alıyorlar ve kaçış yolu üzerinde de Türkiye'yi kullanıyorlar. Gerek Afrika gerek Asya ülkelerinden, Türkiye üzerinden Ege sahili ve Avrupa ülkeleri, Yunan adaları çok yakın olduğu için bu güzergahı kullanıyorlar. Türkiye'de emniyet güçleri ciddi şekilde kaçak geçişleri engellemek için çalışıyor. Ancak kaçışların geç saatlerde olması ve Yunan adalarının çok yakında bulunması nedeniyle sıkıntı yaşanıyor. Burada gerçekten emniyet teşkilatı, sahil güvenlik çok ciddi bir şekilde çalışıyor. Ama bu kaçak göçmenler ve bunlara yardım eden işbirlikçiler, gecenin geç saatlerinde, yaya bir şekilde kıyıya kadar geliyorlar. Kıyıdan da Yunan adaları çok yakın olduğu için eğer 1,5 saat içerisinde bizim sahil güvenlik komutanlığı güvenlik güçlerine görünmeden kaçtılar mı, zaten Yunan adalarına ulaşıyorlar ve gitmiş oluyorlar."

Yunan sahil güvenlik birimlerince kaçakların yeniden Türkiye'ye doğru kovulduklarını iddia edildiğine işaret eden Dal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yunan sahil güvenliğinin de tekrar bunları yakalayıp kovdukları ile ilgili iddialar var. Aslında Yunan kara sularında yakalandığı zaman, Yunanistan'ın bunları alıp çaresine bakması gerekiyor. Ama iddiaya göre Yunan sahil güvenlik ekipleri kendi ülkelerine almadan bunları yeniden Türkiye'ye dönmeleri için zorluyorlar diye bize bilgi geldi. Bu konuda gerek Dışişleri Bakanlığımız, gerekse de Yunanistan ve Türkiye arasında sahil güvenlik komutanlarımız arasında bu tür görüşmeler yapıldığı bilgisini de aldık."

Komisyon olarak kaçak göçmenlerinin ülkelerine giderek incelemeler yapmayı düşündüklerini de ifade eden DAL, "Aslında tabii ki bunların ülkelerine gidip bir değerlendirme yapmak gerekir. Bu insanlar herhalde Avrupa ülkelerine, her şey güllük gülistanlık, orada çok para var, hayat şartları çok güzeldir, oraya giderken hiçbir sıkıntı çekilmeden gidiliyor diye geliyor. Bu zorlukları ve yaşanan ıstırapları, ölümleri gidip o ülkelerde de anlatmak gerekiyor. Eğer imkanımız olursa komisyon olarak gidip o ülkelerde de bir gündem oluşturmayı düşünüyoruz inşallah.”

Kaçakları taşıyıp kötü sonuçlara sebebiyet veren kişilerin kısa süre tutuklu kaldıkları, yeterli cezayı almadıkları yönündeki bir soruya karşılık bu konuda Adalet Bakanlığı yetkilileri ile görüşebileceklerini söyledi.

Dal, komisyon olarak incelemeleri sonrasında bir rapor oluşturarak bunu İçişleri Bakanlığı'nın yanı sıra Jandarma Genel Komutanlığı, Salih Güvenlik Komutanlığı ile Adalet Bakanlığı gibi ilgili birimlere sunacaklarını belirtti.

Komisyon üyeleri, toplantının ardından Kuşadası Sahil Güvenlik Komutanlığı'na giderek kaçakların geçtiği noktalarda inceleme yapmak üzere sahil güvenlik botuyla denize açıldı.

Daha sonra komisyon yine incelemeler yapmak üzere İzmir ve Çeşme’ye geçti. Komisyon üyeleri, kaçak göçmenlerin yasa dışı yollardan yurt dışına çıkışlarıyla ilgili Çeşme ilçesinde Sahil Güvenlik Komutanlığına ait botla kıyılarda inceleme yaptı.

İzmir'de Geri Gönderme Merkezi'ni ziyaret eden heyet, burada Aydın'a göre biraz sıkışıklığın olduğunu, hükümetin, valiliğin elinden geldiği kadarıyla bu merkezde misafirlere iyi hizmet sunmaya çalıştığını belirttiler.

Daha kaliteli hizmet sunmak için Çiğli'de daha refah, geniş bir Geri Gönderme Merkezi'nin yapıldığının üzerinde duruldu. Kaçak göçmenlerle ilgili denizde yapılan mücadeleyi de yerinde görmek adına Sahil Güvenlik botuyla inceleme gerçekleştirdiler.

 

 

 

 


Bu haber : 2740 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 951753 kez ziyaret edilmiştir.