Bu sayfa : 980800 kez ziyaret edilmiştir.
15 Kasım 2013

TBMM Mülteciler Alt Komisyonu Kilis ve Kahramanmaraş’ta İncelemelerde Bulundu.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu altında kurulan, Türkiye’de bulunan Mülteciler, Sığınmacılar ve Yasa Dışı Göçmenlerin Sorunlarının İncelenmesi Alt Komisyonu  üyeleri,  Kilis Öncüpınar ve Elbeyli Konteynır kentleri ile Kahramanmaraş'taki Çadır Kentte  incelemelerde bulundu.

 

 

Heyette, Komisyon Başkanı Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal ile birlikte AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç, Ordu Milletvekili İhsan Şener, Ankara Milletvekili Ülker Güzel, MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Yasama Uzmanı Kenan Altaş yer aldı.

 

İncelemeye Kilis'ten başlayan heyet ilk olarak Valilik Makamını ziyaret ederek, Kilis Valisi Süleyman Tapsız’a nezaket ziyaretinde bulundu. Vali Tapsız , İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyelerine İlimizde yaşayan Suriyeli misafirler hakkında bilgiler verdi. Daha sonra Öncüpınar ve Beşiriye konteynır kentlerinde incelemeler yapıldı.

 

 

15.11.2013 Cuma günü Kahramanmaraş'taki çadır kenti incelemek üzere Kahramanmaraş'a geçen heyet ilk olarak valiliği ziyaret etti. Vali Şükrü Kocatepe'den bilgiler alan heyet Çadır Kentte incelemelerde bulundu.

 

İncelemeler öncesi basın toplantısı yapan Alt Komisyon Başkanı ve Kilis Milletvekili Ahmet Salih DAL "Suriye’de 2,5 yıldır bir zulüm işleniyor. Artık bütün Avrupa ülkelerinin ve Birleşmiş Milletler beşlisinin kafalarını kumdan çıkarmalarını, oradaki zulmü görmelerini istiyoruz. Suriye yönetimi halkının üzerine uçaklarla havadan bomba atıyor. Hatta kimyasal silah kullanarak telafisi mümkün olmayan yaralar açıyor. Bu iç savaştan dolayı da savaştan kaçıp ülkemize ve komşu ülkelere sığınmak isteyen Suriyeli kardeşlerimize hükümetimiz ve devletimiz açık kapı politikası uygulayarak ilk günden beri ülkemize gelişlerine yardımcı olmaktadır. Bizler de TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Mülteciler ve Sığınmacılar Alt Komisyonu üyeleri olarak dün Kilis’te Öncüpınar ve Elbeyli konteyner kentlerini ziyaret ettik. Bugün Kahramanmaraş’ta çadır kenti ziyaret edeceğiz. Yetkililerden bilgi alıp, buradaki kardeşlerimizin yaşam şartlarını görmek için, varsa eksiklikleri tespit etme, onları gerek valiliğimizle, gerek bakanlığımızla paylaşıp, çözüm yolları aramak için buradayız. Ama burada size de büyük görev düşüyor. Çünkü 2,5 yıldır orada bir zulüm işleniyor ve bütün dünya seyirci kalıyor. Hem bütün Avrupa ülkelerine ve hem de BM beşlisine artık kafalarını kumdan çıkarmalarını, oradaki zulmü görmelerini sizlerin aracılığıyla bir kez daha buradan söylüyoruz. Dolayısıyla bu coğrafyada iyi ki Türkiye Cumhuriyeti vardır, iyi ki bu büyük ülkemiz vardır. Bu mazlum halka yardım elini uzatıyor ve onlara kucak açıyor.”

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Dal, mülteci çocuklarının aşılarına ilişkin soruya, “Dün Kilis’te yaptığımız incelemelerde bütün sağlık aşılarının yapıldığını gördük. Zaten konteynır kentlerde sağlık ocakları mevcut. Hem uzman doktorlar hem de pratisyen doktorlar mevcuttu. Dolayısıyla aşılarıyla ilgili herhangi bir sıkıntı olmadığını yetkililerimiz söyledi. Bugün burada da böyle bir sıkıntı olacağını zannetmiyoruz. Birazdan sayın valimiz bize bilgi verecekler ve bir de yerinde gidip göreceğiz” yanıtını verdi.


Bu haber : 2632 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak

Bu sayfa : 952009 kez ziyaret edilmiştir.